Google Algortmaları
Trend

Google Akgoritmaları Nelerdir? Nasıl Çalışır?

Google Algoritma İsimleri Nelerdir?

PageRank

PageRank algoritması, bir çok kişi tarafından yanlış algılanmış, ve sadece Page Rank değerinin sıralama yükselteceğine inanılmıştır. Google Pagerank Algoritması Google’ın kurucusu Larry ve Sergey Brin tarafından geliştirilmiştir. Bu algoritmanın Başlıca Görevi Web Sitemize 0 ile 10 arasından sınıflandırmasıdır.

Bu sınıflandırma puanının Google Sıralamanıza etkisi büyüktür. İyi bir PageRank Puanınız olsun İstiyorsanız eğer Aşağıdaki Kriterlere Dikkat etmeniz Gerekiyor.

  • Özgün İçerik,
  • Sayfanızdan Başka Web Sayfalarına Verdiğiniz Linkler.
  • Sayfanıza Dışarıdan Gelen Linklerin Hangi siteden geldiği ve Bu Sitenin PR değerinin Kaç olduğu.

Fark ettiyseniz eğer bu 3 kriterin ilk 2 si Site içi Seo 3. ise site Dışı Seo ile alakalıdır. Site içi Seo Çalışmanızda, Detaylı Rakip Analizi Yaparak yazmış olduğunuz özgün içeriklerin indexleme hızınızı Zaman İçerisinde Arttırdığını söyleyebilirim.

Yeni bir Web Sitesi kurmuş olabilirsiniz. Yeni bir Web Sitesinin Google tarafından ilk Sayfaya Gelmesi Google’ın Web Site Sınama Zamanı ile ilişkilidir. Açmış olduğunuz Web Sitesine Günlük Sistemli bir şekilde çalışırsanız 3 ay ile 6 ay arasında hedeflediğiniz yolun %60 70 lik kısmını halletmiş olursunuz. PageRank Kısa ve Öz Olarak bu saymış olduğumuz kriterle ilgilenir.

PageRank Algoritmasının Çalışma Sistemi;

PR (A) = (1-d) + d (PR (T1) / C (T1) +… + PR (Tn) / C (Tn))

Genel Olarak Tek Formül ile Açıklanabilir, Fakat bu formülü anlayabilmeniz için, Formülde geçen değerleri, Ne anlama Geldiğini Bilmelisiniz. İşte Anlamları.

PR (A) , Web Sitenizdeki yani Sayfa ( A ) da bulunan Sayfa Sırası,

PR (Ti) , Sayfa A’ya ( Yani Web Sitenize ) bağlanan Ti sayfalarının PageRank değeridir,

C (Ti) , Ti sayfasındaki giden bağlantıların sayısıdır.

d , 0 ile 1 arasında ayarlanabilen bir sönümleme faktörüdür.

Bu Algoritmanın Çalışabilmesi İçin Google PageRank Metin Eşleme Tekniğini Kullanır. Bu Tekniği Daha Sonra Detaylı Bir şekilde Youtube Kanalımızda İnceleyeceğiz.

Sanırım Daha Önce bir Algoritmayı Formülüyle Beraber Anlatan olmadı. Yukarıda Yazan Formülle Hesaplanan PR değeri Sıralamanıza doğrudan etki eder. Seo Uzmanı Yolunda Emin Adımlarla İlerlemek İstiyorsanız Detaylara Dikkat etmeniz gerekiyor.

Caffeine Algoritması

En önemli Google Algoritmalarından Caffeine Algoritması Yanlış Hatırlamıyorsam 2010 yılı içerisinde duyuruldu ve küçük parçalar halinde 2011 yılının ortalarına kadar güncellemesini tamamladı. Caffeine Algoritmasının Bizim için Bir yandan İşlerimizi Hızlandırmamızı, hızlı Sonuç Almamızı Sağlar iken, Diğer Yandan, Hedeflenen Konuma Geldikten Sonra da Çalışmaya Devam etmemizi Gerektiren Eksi bir yönü Daha Var, Caffeine Seo Uzmanlarının Daha Fazla Çalışmasını Sağlıyor İşin özü.

Google Caffeine Algoritması öncesinde, Sitemizde Yaptığımız değişiklikleri, Sayfa Güncellemelerini, indexlemesini Sıralamaya almasını beklemek tam bir işkenceyken, Caffeine Sonrasında Çok Daha kısa Sürede İndexlemesini sağlıyor, Caffeine, Ürettiğiniz içerik ile ilgili tüm web ortamını ve içeriğinizi hemen tarayarak, Son kullanıcıya Daha Hızlı Gösteren Bir Algoritmadır. Caffein Son kullanıcının Aradığı sonucu hızlı bir şekilde ilk Sayfada Bulabilmesini sağlar,

Örneğin; Bir haber Sitesi iseniz eğer ve Bir Son dakika Haberi girdiyseniz, Sizin Gibi bu son dakika Haberini aynı saat içerisinde giren diğer tüm sitelerin içeriklerini tarayarak, Kullanıcıya en iyi içeriği en üstte gösterir. Bu Sebeple Sürekli Güncel Kalmanız gerekir. Google Bir Nevi Seo Uzmanlarının, Eskisi Gibi Siteyi ilk sayfaya geldikten sonra, terk etmemiz gerektiğini Kafamıza Vura Vura Anlattığı Cafeine Sayesinde İşimizin biraz Daha Zor olduğunu Söyleyebilirim.

Panda Algoritması

Panda Güncellemesi, İlk Uygulamaya konulduğunda, Bir çok Web Sitesinin Katili olmuştur, Panda Algoritması, Caffeine Algoritması ile beraber çalışan entegre bir Algoritmadır. Panda Algoritması, Web Sayfalarının İçerik Kalitesini Filtreler, Panda’nın ilk Devreye alınmaya başlandığı dönemde, İçerik kalitesi zayıf olan siteler bir anda sıralamadan kaybolmuştur.

Panda = İçerik kalitesi diyebiliriz. Panda Algoritmasından Başarılı bir şekilde kurtulmak , Web Sayfanızın etkilenmemesi için, Benzersiz Özgün ve Kaliteli İçerikler Üretmelisiniz.

Panda ile Caffeine Algoritmalarının Birbirine Entegre Çalıştığını Söylemiştik, Caffeine Yayınladığınız İçeriği Hızlı Bir Şekilde İndexleyip, Google Sırlamasına almadan Önce, Panda’dan içerik Kalitesini Öğrenir ve Karar verir.

Penguin Algoritmasına Daha Geniş yer verme gereği Duyduğum için Penguin Algoritmasına Buradan Ulaşabilirsiniz.

EMD (Tam Eşleme Etki Alanı) Algoritması

Emd Tam etki alanı eşleme Güncellemesi yazılan içerğin ve bu içeriğe, ait url’nin birbiriyle eşleme olmasını, ve anahtar kelime ile, Eşlemeli olmasını sağlaması amacıyla üretilmiş bir algoritmadır.

Bu Güncelleme ile, Yanlış URL yapısına ilişkin yanlış içeriğe sahip spam sitelerin arama sonuçlarından tamamen çıkarıldı. Arama motorunda öne çıkmak için, URL yapısında kullanılan anahtar kelimelerle alakalı olmayan tüm içeriği kaldırmak gerekir.

Pigeon ( Güvercin ) Algoritması

Güvercin algoritmasının çalışma alanı yerel aramalardır. Yerel Aramalarda Ön plana çıkmak isteyen işletmelerin harita konumlarıyla web site içeriğini birleştiren, Bir NEvi Local Seo Tanımını Ortaya Koymamızı sağlayan Güvercin Algoritması, Sadece bulunduğu bölgede hizmet veren ve Sadece o bölgeden müşterim olsun diyen firmalar için, Yapılan çalışmanın bir karşılığıdır. Yapısal veri ile harita verileerini çok karmaşık bir formulle birleştiren, Güvercin Algoritması, Bu Karöaşalığa rağmen İşini Fazlasıyla yapıyor.

Hummingbird ( Sinek Kuşu ) Algoritması

Sinek Kuşu algoritması anlam / bilgi sorgusunu hedef almaktadır. Peki Anlam ve Bilgi Nedir? Neden Önemlidir bu algoritma, Anahtar Kelime Öbeğine Odaklanmış bir çalışma sistemi olan Sinek Kuşu Algoritması, Öbek çalışma sistemini anlamanız için bir kaç örnek vermek gerekirse.

İzmir Hava Durumu Diye Bir içerik yayınladığınızı düşünelim. Bir kullanıcı da İzmir’de bu hafta Hava Nasıl Diyerek bir arama gerçekleştirdi. Sine Kuşu, Sizin yayınız içerisinde Bu Hafta Öbeğini bulamadığı için, Sizin Yayınızı ilk son kullanıcıya sunmaz.

Daha çok Yayınladığımız içerikle ilgili son kullanıcının sormuş olduğu sorulara, cevap arar desek daha iyi olur. Fenerbahçe Spor Tesisi Hangi Semtte? dediğiniz zaman, Size Bu Sorunun Cevabını Anahtar Kelime Öbeklerini Tarakayarak çıkartan Algoritma Sinek Kuşu Algoritmasıdır.

RankBrain Algoritması

RankBrain Google’un İlk Yapay Zeka algoritmalarından biri olarak adlandırılabilir. Sinek Kuşu başta olmak üzere diğer manuel algoritmalarında görevini üstlenen RankBrain, Büyük Miktarda yazı dilini matemaksel ve mantıksal veriye çeviren RankBrain, Deneme olarak uygulandığı sektörlerde Çok Sayıda Sıralama Değişikliğine Yol açmıştır.

Bir Çok Özelliği İnceleyen ve Matematiksel dile Çeviren RankBrain, Gooleûn gelecekte uygulayacağı algoritmaların bir öncüsü olarak görülebilir. Rank Brain Çok Yönlü Çalışan Bir Algoritma olduğu için, Google da arana bir kelimenin anlamsal eşdeğerini ve kelime ile daha önceden ilişkilendirilmiş kelimelerin olduğu içeriği ön plana çıkarır, Bu da Son kullanıcıya Kapsamlı Bir Bilgi Sunar. Mesela Şuan Yazdığımız Makale Gibi.

Seo Açısından Önemli Bir Başka algoritma İse

Mobil Dostu Algıritması

Web Tasarımı Yapan Arkadaşların da kendini geliştirmesini Sağlayan Bu Algoritma Hayatımızın Büyük çoğunluğunda cep telefonlarını kullanarak İnternete girmemizden kaynaklanıyor. Responsive Tasarım Mobil Uyumlu site anlamına geliyor.

Mobil uyumu olmayan bir web sitesinin, Mobil aramalrda sıralamaya giremediğini görmemizin en büyük sebeplerinden biridir. Mobil Dostu Algıoritması. Profesyonel Seo Hizmeti veren Bir çok Firmanın Bir Seı İşi Aldıkları zaman web sitelerinde ilk baktıkları kriterlerden biridir. Mobil uyumu.

Seo Danışmanlığı verdiğim bir çok firmanın, Mobil dostu algoritması uygulamaya geçtiği zamanSitelerini tekrar tasarlamak zorunda kalmıştık. eski ve tekdüze siteler olduğundan dolayı bunu zaten yapacaktık . Mobil Dostu bunu sadece hızlandırmamızı sağladı diyebilirim.

Kesinlikle Gözardı edilmemesi gereken bir algoritma olduğu için, bu Algoritmayıda yazımın içerisine eklemeden geçemezdim. Arama motorunda üst sıralara çıkabilmek için bu saymış olduğum algoritmaların hepsine Dikkat ederek Seo Çalışması Yapmanız gerekiyor. Seo Konusuna yeni Başlamış olabilirsiniz. Fakat çalışmaya başladıkça özellikle dikkatli ve organik bir çalışma yapınca meyvesini alırsınız.

Şu konudan Eminim, Seo Danışmanlığı Hizmeti Veren Bir çok Firmada çalışan Bir Çok Meslektaşımın Kendine Has zaman içerisinde geliştirmiş oldukları teknikler vardır. Fakat bu zaman içerisinde, Eskiyerek kendi kendini yenilemek zorunda bırakıyor. Eski tekniklerle, Yeni Sistemde Bir Başarı elde Etmeniz Mümkün değildir.

Arama Motoru Optimizasyonu kelimesi o kadar çok konuyu bir araya topluyor ki. bir makalede anlatmam mümkün değil. Zamanla Çalışarak Deneyimleyerek Çok Daha İyi Olacağınıza eminim.

İzmir Seo Uzmanı olarak Kurumsal Firmalara hizmet vermeye başladığım günden bu yana. Değişen bilginin Haddi hesabı yok emin olun. ve siz Bu bilgi trafiğini sağlamak ve uygulamak zorundasınız. En İyi Seo Uzmanı Olabilmek için, Kendi kabuğunuzu sürekli değiştirmeniz gerekiyor maalesef.

Unutmadan şunu da belirtmem gerekiyor. Çalışmaya Başladığınız İnternet Sitelerinin Sosyal Medya alanında muhakkak Marka çalışmasınıda bir yandan başlayın. Marka çalışması ile de yakın zamanda gizel bir makale yayınlamayı düşünüyorum.

Böyle makale yazar iken önemli konuların altını çiziyorum ki unutmamak için, Eğer unutursam ve Marka Yönetimi ile İlgili bir yazı paylaşmazsam bana lütfen hatırlatın, Malum çok fazla önemli düşünce içerisinde gün içerisinde beynimizin öncelikleri arasında arka planda kalabiliyor. Youtube Kanalında yayınlamaya başlayacağım yeni Seo Eğitimi içinde Ön çalışmalarımız bitti. Bir çok içerik ve ürünle ilgili derinlemesine bir anlatım ile, Seo Konusunun Tüm hücrelerine işlemek için, Çok Ciddi İçerikler hazırladığımı belirtmek isterim.

Benden Şmdilik bu kadar arkadaşlar Görüşmek Üzere.

970 total views, 13 views today

Etiketler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı