İç Seo Teknikleri
Trend

Google Görünürlüğü Nedir? Ne Kadar Önemlidir?

Arama Görünürlüğü Nedir? Nasıl Arttırılır?

google visibility seo

Google Görünürlüğü Nedir?

Google Görünürlüğünü, Kısaca İnternet ortamında popüler olmak ile açıklayabiliriz. Google Görünürlüğü Sitenin Popülaritesi ile eş zamanlı yükselmesi anlamına gelmektedir. Sitenizi Domain’inizi ve Sitenizin içeriği ile alakalı olan Google Arama Görünürlüğü konusunu, Sadece Tek bir madde ile açıklamak maalesef mümkün değildir.

Görünürlük kriterlerini Google Botları belirlediği için, Her kelime de Ya da lokasyonda bu kriterler farklılık gösterebilir, Sitenizin Google Arama Görünürlüğünü izleyebilmek, hatalarını düzeltmek için bazı ekstra araçları kullanmanız gerekiyor, Bu araçlar sizlere ekstra veri sağlarken, bu verileri anlayarak eyleme dökmek sizin elinizde.

Bu araçları kullanmak maliyetlidir. Ahrefs, Semrush Gibi Sitelerin Aylık ödemeleri 1000 tlye yakın tutarlardır. Sadece kendi sitesi için, Site Performansını yükseltmek isteyen Bir Blogger için, bu maalesef ödenebilecek miktarın üzerindedir.

Site Trafiği ve Site Görünürlüğü Aynı Mıdır?

Site Görünürlüğü ile Site Trafiği birbirine bağlı iki farklı olaydır. Yani aynı şey değildir, Fakat birbirine etki eden iki olaydır. ortak kümeleri bulunmaktadır. Sitenizin popülerliği ( Görünümü ) Arttıkça Doğal olarak sitenizi ziyaret eden kişi sayısı da artacaktır, Ziyaret artması demek sitenizin trafiğinin artması anlamına geliyor zaten.

Seo Açısından Google Görünümün Önemi

Web Siteniz Üst Sıralara Yükseldikçe Görünürlük değişimlerini daha net fark edebilirsiniz.

Google Görünümü, Sitenizin Sıralamasna doğrudan etki eder, Sitenizin Ziyaretçi sayısına Trafiğine Doğrudan etki eder.

Site Görünürlüğünü Arttırma her site sahibinin amacı olan daha fazla insana erişme olarak görebiliriz, Bunu Yapabilmek için Birazdan Aşağıda sayacağım maddelerin hepsini hatasız uygulayabiliyor olmanız gerekmektedir.Seo Çalışmasının, Sosyal Medya Çalışmasının, Basitçe Her işletmenin İnternet ortamında daha fazla insana ulaşma amacı ve bu amaca Google Botları tarafından İnternet ortamında konuşulma, Web Sitenizin İçeriği, Dış Bağlantıları gibi bir çok durum doğrudan etki eder.

Seo Uzmanlarının Yapmış oldukları tüm çalışmalar, Sitenin Görünürlüğünü arttırmaya yöneliktir aslına bakarsanız. Bu Sebepten Bizim İşimizde Google Arama Görünürlüğü Demek Aynı Zamanda Seo Çalışmasının Meyvesi Anlamına gelir.

Google Arama Görünürlüğün Yükselmesi Yeni Müşteri kitlelerine ulaşmak anlamına gelir.

Google Görünürlüğü Puanı Kaç Olmalıdır?
  • Öncelikle Şunu Muhakkak Aklınızdan çıkarmayın Google Görünürlüğü puanınız asla %100 olamaz, bu imkansızdır. Bunun Sebebi, Tüm kelimelerinizde ilk sayfada olmanızın imkansız olmasıdır. Bu şekilde bir çalışma maalesef günümüzde mümkün değildir.
  • Googlr Görünürlüğü puanı Ana Anahtar kelimenizin Google’da belirlenen zorluk puanına değişmektedir. bazı anahtar kelimelerde %3 Görünürlükte bile ilk sayfada yer alabilirsiniz. Fakat Bazı Anahtar Kelimelerde bu oran %30 olabilir, Google Visibility’te Teknik Seo Çalışmasında, rakipleriniz daima ilk sayfada bulunan siteler olmalıdır. Bu Siteleri Semrush ve Ahrefs gibi sistemlerde incelediğinizde Google Tarafınfan belirlediğiniz anahtar kelimede Görünürlük hedefinizi Görebilirsiniz. Aynı Araçlarda Site İçerik analizi kısmınnı kullanarak, Sitenizin Teknik Seo Kısmında yapmanız Gereken işlemlere bir harita çizebilirsiniz.
  • İlk Sayfada olmayan Anahtar Kelimelerinize yaptığınız çalışmalar, Google Tarafından Görünürlüğünüze herhangi bir ekstra puan katmaz Diye Düşünmeyin. Bazı Seo Uzmanı Arkadaşlarımın sitelerinde konu ile alakalı olarak sadece ilk sayfadaki anahtar kelimeleriniz Görünürlüğünüze, Ekstra puan Kazandırır diye Okumuştum daha önce. KESİNLİKLE YANLIŞ. Yaptığınız Her Çalışma Kullanıcı odaklı ve Kaliteli olduğu sürece Google Tarafından Görünürlüğünüze etki edecektir.

seokafasi.com

Arama Görünürlüğü Kaybını Nasıl önleyebilirsiniz?

Arama Görünürlüğü Kaybını Önlemek

Bu Konuyu Detaylı işleyip İşlememek konusunda Emin olun Bir karar Veremedim. O kadar çok etki eden madde var ki, Hangisinden başlayarak size en basit nasıl anlatabilirim emin olun bilmiyorum. bu işin İçinde Yıllardır Bulunmama rağmen Çalıştığım bir çok sitede zaman zaman benimde atladığım noktalar olabiliyor.

Arma Görünürlüğü Kaybınızı Başta da söylediğim gibi Temel Seo İşlemi Olarak Düşünerek 5 Kısımda Değerlendirmemiz gerekecek.

1 Teknik Seo Problemleri

2 Zehirli ve Toksik Geri Bağlantı

3 Sunucu Hataları

4 Google Güncellemeleri

5 Ziyaretçi Açısından Değerlendirme ve Analizler

1- Teknik Seo Problemleri

seouzmani

Teknik Seo Biliyorsunuz Sitenin İç kısmında ve Google ile olan ilişkisini yapılandırma işlemleri, Tasarım Alanı, Mobil uyumu İçerik kalitesi gibi bir çok alanı İncelememiz gerekiyor.

Bu söylediklerimi tek tek her defasında açıklamayacağım fakat, Teknik Seo’nun Google Botları açısından çok önemli olduğunu bilmelisiniz. Sitenizin İçerisinde Herhangi bir içerik olmadan daha en başta, Çerçeveyi Belirleyip, Kategoriler, Menü kısımları, Tasarım gibi, Seçenekleri düzenlerken, Ziyaretçi odaklı Çalışmaya başlamalısınız, Rank Brain Gibi Yapay Zekanın ilk Meyvelerinden biri olan Algoritmalar, Ziyaretçilerin Sitenizde ne kadar zaman geçirdiğini, Yazdığınız içeriği okuyabilecek kadar kalığ kalmadığını ve tüm hareketlerinizi kayıt altında tutuyor.

Responsive Tasarım çok Önemlidir. Muhakkak, Responsive tasarım kullanın,

Özel SSL Sertifikası kullanın

Search Console Kaydınızı, http ve https şeklinde yapın ve yönlendirin.

Google Analytics kaydınızı yapın ve düzenli olarak raporları inceleyin.

Sitenizin iç kısmında 404 hatası veren sayfaları inceleyin. ve bu sayfaları azaltın.

Canonical  ve Hreflang Etiketlerinizi muhakkak yapılandırın.

2 – Zehirli ve Toksik Geri Bağlantı

zehirlibağlantıDış Seo Olarak Adlandırdığımız kısmın bir bölümünde, Başka PR değeri Yüksek olan sitelerden Link almaya çalışırız, Fakat Aldığımız Her link’in Sitemize yararı yoktur. Google Değerlendirmesinde Zehirli olarak nitelendirilen Bazı Linkler Linki aldığınız siteden dolayı. Yarardan Çok Zarar Yaatır. Bu sebeple Aldığınız linkleri belirli aralıklarla muhakkak inceleyin.

3- Sunucu Hataları

site performans uzmanıGoogle Görünürlüğü Sadece Seo ile alakalı bir konu değildir, Sitenize dışarıdan etki edebilecek her husu Google Görünürlüğünüzü de doğrudan etki eder, Bunu unutmayın. Sitenizin bulunduğu sunucuda bağlantı problemleri yaşanması, Çok Sık ve uzun Süren Bakımlar yapılması Sunucu Hatalarından dolayı siteye ulaşamama gibi, Bir çok Sunucu Hatası, Google Görünürlüğünü Düşürür.

4- Google Güncellemeleri

Başımızın belası Google Algoritma güncellemeleri, Seo İşinin Bu kadar muallakta kalmasının ve Her Seo Uzmanının Kendi Çalışma Stilini Çizmesinin, Sadece Ortak Konularda, aynıfilirde olmasının en büyük sebeplerinden biri olan Google Algoritma Güncellemeleri, resmi Bir kaynaktan Detaylı Yayınlanmadığı için, Resmi Twitter Hesabından ya da bazı Yurtdışı Seo Sitelerinden takip ederek bilgilendiğimiz ve çalışma şeklini şekillendirdiğimiz, Algoritmalar, Bir Gecede İlk Sayfada bulunan sitenizi ilk 100 den dışarı atabilir. bu durumla daha önce çok karşılaştık maalesef.

5- Ziyaretçi Açısından Değerlendirme ve Analizler

Google Sıralamasından birinci sırada yer almanız doğal olarak ziyaretçi trafiği arttırma açısından çok çnemlidir. Fakat bir o kadar önemli başka bir konu ise, Kullanıcı odaklı çalışmalar yapılıp yapılamadığıdır. Ziyaretçilerinizi içeriği boş yazılar ve görüntüsü bozuk görsellerle dolu bir site ile karşılarsanız. hemen çıkma oranınız patlama yaşar, bu da aynı gün bir kaç saat içerisinde gerileme yaşamanızı sağlar. Arama Motorlarının kendi araçlarını kullanarak ziyaretçilerin en çok ziyaret ettiği zayfaları ve en az ziyaret ettiğii sayfaları inceleyiniz içeriğinizi geliştirmek için sitenizin teknik kısmıyla daha fazla uğraşınız. Amacınız İlk sırada yer almak, Kullanıcıların sitenizden yararlanmasını sağlamak, ise , Siteniz ile Çok Daha fazla İlgilenmeniz gerekiyor.

Dünya üzerinde her gün binlerce Web Sitesi Açılıyor ve yine Binlercesi,aynı Gün Kapanıyor. Google Belirlediğini Kriterlerde, Dünya ÜZerindeki Tüm sektörlerin İnternet Satış ve sıralamalarını Kendi İçerisinde Belirli yasalara bağlamış olan Google Gibi Bir Firmaya Sitenizin, Son Kullanıcıya Yararlı olduğunu göstermelisiniz.

441 total views, 1 views today

Etiketler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı