İç Seo Teknikleri

Hemen Çıkma Oranı Düşürmenin Yolları

Hemen Çıkma Oranı Nedir?

 

Bütün Site Sahiplerinin Ortak Derdi Sitenize Gelen Ziyaretçinin sitenizde ne kadar zaman geçirdiği. Bu Oranın bu Kadar Önemli Olmasının Sebebi çoğu yazımda Belirttiğim Üzere Google Firmasının, Ziyaretçi odaklı çalışmaya başlaması ile, RankBrain Algoritması ve Google’da kapı arkasında konuşulan ve kamuoyundan, gizlenen bir kaç güncelleme ile, Yapay Zekanın Önümüzdeki dönemde, Daha Fazla yenilik getireceği, ve Ziyaretçi odaklı çalışmalarımıza yeni kriterler getireceği muhakkak.

Hemen Çıkma Oranında, Web Site Sahiplerinin Webmasterların Sitenin Kurulumundan başlayarak, aşamalı şekilde yapılması gereken bir çok madde var. Burada Bizim Hedefimiz “BASİTLİK” . Ziyaretçi Analizlerini beraber inceleyeceğiz. ve burada madde madde yazacağımız yapılması gereken maddelere sağdık kalmanız halinde sitenizin kullanıcı dostu, Google Dostu olmasını sağlayabilirsiniz.

Yapılması Gerekenler:

 • RESPONSİVE TASARIM

Öncelikle Sitenizi Responsive bir tasarım ile yapmanız gerektiğini söylemeden geçmeyelim, Sitenizin İlk Kurulum Aşamasında, Responsive ( Mobil Uyumlu ) olmasına dikkat ediniz. Sitenizi Tasarlar iken. kullandığınız fotoğrafları sıkıştırın. jpg, png, gibi yapılarla fotoğraf resim yükleme yapmaktan kaçının.

 • SİTE İÇİ ARAMA

Sitenizde Muhakkak menü çubuğunda ya da altında ama kolay erişilebilir bir yerde, Site içi arama kullanın, Ziyaretçileriniz sitenizin içerisinde, bir içerik arama şansı verin. bu çoğu Webmaster tarafından umursanmayan istenmedikçe yapılmayan gereksiz bir özellik gibi görünse de, Önemi bir hayli fazla olduğunu söyleyebiliriz.

 • Sayfa Yükleme Hızınıza Dikkat Ediniz

Siteniz Açılma hızını Buradan ölçebilirsiniz. Sitenizin Responsive tasarıma sahip olması, ve Fotoğraf sıkıştırma gibi özellikler sitenizin açılma hızına doğrudan etki ederler. Sitenizin açılma hızını arttırmak için ayrıca, içeriğinizi .css dosyalarınızı sıkıştırınız.

 • Site İçi Sayfa Yapısı

Sitenizin İçerisinde bulunan Sayfaları, alt kategorileri, Menü Yapınızı ve Sayfalarınızın birbirine bağlantısını, BASİT kullanıcının kafasını karıştırmadan, aradığı içeriğe bir iki tıkla ulaşabieceği bir yapı oluşturmalısınız.

 • Kaliteli Detaylı, Basit İçerikler Yayınlayın

Sitenizde bulunan Yazı Karakteri, yazı boyutu rengi, gibi özellikleri standartlaştırmaya, çalışın, Her Sayfada Her paragrafta farklı yazı boyutu ve yazı karakteri olan ya da her sayfası farklı yazılmış bir sitede kullanıcı ilk 5 sn. içerisinde siteyi terk eder. Sizin gelen ziyaretçiyi etkilemek ve siteniz hakkında ilk izlenimi iyi verebilmek için 3 ile 5 saniye arasında bir zamanınız var. bunu unutmadan tasarımlarınızı yazılarınızı başlığınızı Logonuzu hazırlamanız gerekiyor.

 • Kısa Görünen Uzun Yazıların Sırrı

Yaklaşık 1000 kelimelik bir makaleyi bir ziyaretçiye nasıl okutursunuz. aradığı bilginin o makalenin içinde olduğuna inansa bile 1000 kelimelik bir makaleyi okumaz hemen başka bir İnternet sitesine geçer.

Sizin burada Yapmanız Gereken çalışma “BASİT” Kısa 100 kelimenin altında paragraflar oluşturun. H başlık kriterlerine uygun olarak yapılandırın. İçerikleri maddeler halinde yazmaya gayret edin.

Paragraflardaki açıklamalarınızı resim kısa video gibi gif gibi içeriklerle zenginleştirin. Uzun ve anlamsız cümlelerden kaçının. Anlatmak istediğiniz konuyu, kısa ve öz cümlelerle anlatmaya çalışın.

 • Anahtar Kelime Kullanımızı Zenginleştirin

Anahtar kelime kullanımızı zenginleştirin, Anahtar kelimeniz ve türevleri hakkında araştırma yapın, yazılan içerikleri inceleyin. Anahtar kelime kullanma ile ilgili yazacağım içeriği inceleyerek, içerikte anahtar kelime kullanımını incelemenizi tavsiye ediyorum. Sitenizin Hemen Çıkma Oranı Düşürme çalışması için Küçük Detaylara Dikkat etmeniz gerekiyor. buna Anahtar Kelime kullanım yoğunluğu da dahildir.

Reduce-Bounce-Rate-eklentisi-wordpress-810x405

 • Açılır Pencerelerden Uzak Durun.

Sitelerde Zırt Pırt her tıklamada yan sekmede açılan reklamlardan kaçının, İçeriklerinizi sayfalarınızı olabildiğince sade bir tasarımda olmasına dikkat edin, çok fazla yazı, Çok Fazla resin, gibi içeriklerden kaçının, Göz yormayan Sade sayfalar ve içerikler üretmeye çalışın.

 • Kullanıcıları Yönlendirin

Sitenize gelen ziyaretçi ilgilendiği bir içeriği okuduktan ya da inceledikten sonra. konunun Navbar kısmında ya da alt kısmında, önerilen içerikler kısmını muhakkak kullanın, Yazınızın içerisinde başka bir konudan bahsedince, o konunun içeriğine bağlantı verin. bunun gibi site kullanımızı kolaylaştıracak yollar izleyin.

 • Sitenizdeki Hatalı Sayfaları kontrol Altında Tutun.

Önceden Google Tarafından index almış Google’ herhangi bir sırada kullanıcıya sunulan ve sizin sitenizden sildiğiniz ya da herhangi bir kod hatasından dolayı açılmayan 404 hatası üreten sayfalarınızı screming Frog ya da benzeri herhangi bir programla, Denetleyin,

404 Hatası sayfanızı tasarlayın, Kullanıcıya bilgi verecek şekilde bir net bir mesaj yükleyin.

 • Güncel Kalın

Güncel olabilmek için, Blog yazılarının önemi çok fazladır. İşinizle Alakalı gelişmeler, İşletmelerinizin faaliyetleri, ve Hizmet verdiğiniz ya da Satışınızı yaptığınız ürünler ile, Rakiplerinizin yayınladığı içerikleri inceleyin, Daha Detaylı İçerikler yazmaya çalışın, Özgün olun.

 • Google Araçlarını kullanmayı İhmal Etmeyin

Web Sitenizi, Google Search Console, Google Analytics, Google News alanlara muhakkak kaydedin, Sayfa ziyaret oranınızı, Web Sitenizin en çok ziyaret edilen sayfalarınızı görebilir. Ziyaretçinin Sayfa ziyaret oranını görebilir. Web Sayfanızdan, Sitenizden Yayınladığınız İçerikleri Sosyal Medya üzerinde, Takipçilerinizle paylaşmayo unutmayın.

Sitenizin Hemen Çıkma Oranı tek bir işlemle Düşürmek mümkün değildir. Kullanıcı gözünden İçeriklerinizi sayfalarınızı basit ve nitelikli bilgilerle doldurarak, Yukarıda Yazmış olduğum Kriterlere dikkat ederek. Belirli bir süre içerisinde bu oranı düşürmeniz mümkün.

Web Sitenizde Ziyaret edilen bir sayfadan mukakkak alakalı olan diğer sayfaya, link içerik alakalı metin veriniz. Bu şekilde Kullanıcının ilgisini çeken bir içerikle sitenize ulaşması ve önerilen içerikler kısmında ya da makalenin içerisinde herhangi bir yerde, link vermeniz açıklayıcı resimler videolar kullanmanız, bu oranı Ciddi seviyede azaltır.

hemen çıkma oranı nasıl düşürülür başlığı altında yazan ve sadece şunu yaparsanız düşer bunu yaparsanız düşer gibi içeriikerde yazan bilgileri unutun, Google da öyle bir formül yok maalesef, Hepimizin hedefi olan Arama Sonuçlarında üst sıralarda olma çabası, Google q kullanıcıya en faydalı site olduğunuzu kanıtlamaktan geçer diyerek bu konuyu özetlemek mümkün.

Arama Motoru güncellemelerini takip ederek, İçeriklerinizde algoritmaların öne çıkardığı özellikleri vurgulayın. Kullanıcıların sitenizde kalma oranını yükselterek, Hemen Çıkma Oranınızı Düşürmek Bu çalışmaların sonucunda, bir anda değil zaman içerisinde Ditenizden Hemen çıkma oranının düştüğünü görebilecekseniz.

1,004 total views, 13 views today

Etiketler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı