Dış Seo Teknikleri
Trend

Rakip Analizi Yapma, Yol Haritası Belirleme

Seo'da Rakip Analizinin Önemi

Seo işlemi’nin %50 si Analizleri Doğru Değerlendirmekle alakalıdır. Doğru Şekilde Yaptığınız analizleri, Doğru şekilde Değerlendirmeniz halinde, Çizeceğiniz yol haritasına göre, Başarıya ulaşmamanız imkansız.

Seo Analiz İşleminde Rakibiniz her zaman belirlediğiniz anahtar kelimede google’ın arama sonuçlarında ilk sayfada olan sitelerdir. Fakat Anahtar kelime Planlaması ile de Sizlere Sonradan Bir makale yazmayı düşünüyorum. Çünkü Anahtar kelime planlaması önem verilmesi gereken bir konu, Bu konuya dikkat etmeniz gerekiyor.

Analiz Yapmadan önce Anahtar kelimelerimizi belirledik, ve Google aramalarında, ilk sayfada rakiplerimizi belirledik, Peki Onlarca analiz aracı içerisinden hangillerini kullanarak bu analizleri yapabiliriz sorusu içinde Tüm Seo hizmeti veren Uzmanlarının Kullandığı, Ahrefs ve Semrush gibi araçları önereceğim, Ve bu araçların kullanımları hakkında detaylı birer de içerik azmayı planlıyorum önümüzdeki, Dönemde, Siteye sıklıkla içerik giremiyorum, Bunun en büyük sebeplerinden biri Gün içerisinde Başka Firmaların Siteleriyle Çok Fazla ilgilenmemden kaynaklanıyor. Ekip Genişledikçe Daha Da Fazla Zaman Ayırmayı planlıyorum, önemüzdeki dönemde.

rakip-analizi

Seo Mantığı

Sitemizin domaini Üzerinde Öncelikle Kendi Sitemizi analiz ederek, Yaptığımız çalışmaların Google da ne noktada olduğunu Görmemiz gerekiyor. ( Şu Mantık yanlıştır , Ben İçerik Yazayımda İllaki Google indeksler ve Anahtar kelimemde beni ilerletir. ) Diye DÜŞÜNMEYİN!!!

Sitenizin arama motorları tarafından değerlendirilme sürecinde, Sitenize Alakasız , Seo uyumsuz makaleler girmeniz, İçerik Hireyarşisini belirlemeden Yapılan Çalışmaların Sitenize faydadan çok zararı olacaktır. Özellikle Local Seo Çalışmalarında İçerik Hireyarşisi önemlidir.

İçerik Hireyarşisi nedir?

 • Ana Anahtar Kelimenizi Kategorilere Ana Kategori olarak Girin
 • Sonra bu ana Kategorinin altına Konu ile Alakalı Diğer Yardımcı anahtar kelimelerinizi Tek Tek Kategori halinde Sıralayın.
 • Alt Anahtar Kelimelerinizde gireceğiniz her içerik aynı zamanda Ana Anahtar kelimenize Etki Edebilmesi için, Muhakkak Ana Anahtar Kelimenizi Bir kez İçerik içerisinde Geçin.

Örneğin Ana Anahtar Kelimemiz

İstanbul Halı Yıkama ( olsun )

 • Fatih Halı Yıkama
 • Avcılar Halı Yıkama
 • Taksim Halı Yıkama Gibi Local Seo Üzerinde Çalışma Yapabilirsiniz. Ana Gireceğiniz Her içerik Aynı Zamanda İstanbul Halı Yıkamanın Altında Olacağından, Local Olarak İstanbul’da yükselmeye başlarsanız.

İlk Sayfada Bulunan Rakiplerinizin İçeriklerini Analiz Edebilmeniz İçin, Semrush Writing Asistan kullanmanızı öneririm. Bu Özelliği Kullanabilmeniz İçin Semrush’un Ücretli Versiyonunu almanız gerekiyor. Semrush Writing Asistant Belirlediğiniz rakiplerinizin içeriklerini otomatik bir şekilde tarar, En çok Kullanılan kelimeleri ve Makale uzunluğu hakkında size bilgi verir.

Yazacağınız içeriklerin google tarafından indexlenmesi hızlanır, Kaliteli içerik olarak tanınır.

Rakiplerinizin başka Sitelerden aldığı Backlinkleri inceleyin, Unutmayın, Rakiplerinizle Baş edebilmek için onların bir adım önünde olmanız gerekiyor. Yani Daha Önce Yapılan tüm çalışmaları sizde yapacaksınız. ve Üzerinde bir şeyler katacaksınız.

Seo Uzmanının Zamanını vaktini ve yaptığı çalışmayı yönlendirmesi yol haritası çizebilmesi, Rakiplerine Bağlıdır. Siz Herhangi Bir anahtar kelimede Kafanıza Göre bir çalışma Yaparak Bir yere kadar başarılı olabilirsiniz. Bu işin Büyük kısmını Rakiplerinizin çalışmasını doğru analiz etmekten geçtiğini söyleyebilirim .

Sosyal Medya Kullanımı

sosyal medyaDomaninizi aldınız Sitenizi Açtınız, Sitenizi Aktif hale getirdiğiniz

Anahtar kelimelerinizi Belirlediniz ve İçerik Hireyarşisini düzenlediniz

Sonrasında Yapmanız gereken Çok Fazla İşlem Var Bunlar daha başlangıç, Sitenizi Search Console’a kayıt ediniz. Google Analytics hesabını aktif hale getiriniz. Ve Dünya’da En çok Kullanan Google Botlarının önem verdiği Sosyal Medya Sitelerinde Hesaplarınızı açınız. Bunların en Önemlileri şunlardır.

 • Faceboook
 • İnstahram
 • heyecan
 • Orta
 • Puan verenler
 • Reddit
 • WordPress

Buralarda Muhakkak Domaininize bağlı hesaplarınızı aktif hale getiriniz. Sonrasında, Sitemize Çalışmalar yapmak için Kollarımızı sıvayabiliriz. Şimdiye kadar anlattıklarımın çoğu başlangıçtı aslında, Şuan Hala Seo Açısından Herhnagi bir şey yapmadık.

Web Sitesi sayfalarının kodlarını muhakkak Sıkıştırınız. css ve html ya da php dosyalarını sıkıştırın. Bunlar sitenizin Mobil ve masaüstü açılış hızına etki edecektir.

Sosyal Medya Hesaplarınızda Sitenize Girdiğiniz İçeriklerin Linklerini Görsellerini yayınlamayı ihmal etöeyin haftada bir kaç defa girmeniz bile yeterli olacaktır.

Seo Uyumlu İçerik Yazma
seo-icerik-onerileri

Seo uyumlu içerik yazabilmek için,

 • Makale Başlığınızda Anahtar kelimenizi kullanınız
 • h1, h2, h3, şeklinde alt başlıklarınızı şekillendirin
 • Paragraflarınızı çok uzun tutmayın en fazla 100 110 kelime arasında olsun.
 • Anahtar kelimenizi 1 defa kullanın
 • Semrush Writing Asistandan aldığınız En çok kullanan kelimeleri muhakkak birer defa kullanın
 • Yine Writing Asistanın size söylediği makale uzunluğunu muhakkak geçin,
 • Site içi seo Çalışmanız için makaleleriniz çok önemlidir. Muhakkak Açıklayıcı ve Özgün Fotoğraf kullanın, Kullandığınız Fotoğrafın “alt” etiketine anahtar kelimenizi yazın,

Bu Söylediklerim yazacağınız içeriklerde Uygulamanız halinde, Google Tarafından Sitenize Etkisini bir kaç gün içerisinde görebilirsiniz.

Search Engine Optimization ( Yani Arama Motoru Optimizasyonu ) Dopru çalışma yapılması halinde arama motorunda üst sıralara çıkmamanız imkansız.

İç Seo Buna Teknik Seo’da diyebilirsiniz, En Az Dışarıdan sitenize yapacağınız çalışma kadar önemlidir. Seo Danışmanlığı hizmeti veren bir çok meslektaşım, Teknik Seo Konusunu umursamıyor maalesef, bunun En Büyük Sebebi, Geçmişte Yapılan Seo Çalışmalarına devam etmeleri, Fakat Bir Seo Uzmanın En büyük Rakibi Bilgi ve Google’dır. Bunu Asla Unutmayın, Bu gün Edindiğiniz bir bilgi, Seo Açısından Çok Önemli olabilir, Fakat 2 ay sonra Hiç bir etkisi kalmayabilir, Bu Sebepten, Google Güncellemelerini takip etmeniz gerekiyor. Size Daha Sonra bu konu ile alakalı bir kaç yurt Dışı Kaynak Vereceğim.rakip-analiz-araclari

Kendi Sitenizi Doğru Analiz Etme

Sadece Sırlamanızı Takip ederek Seo Çalışması yapmanız halinde, Başarıya ulaşmanız maalesef zor.. Seo Araçlarını Kullanmanız gerekiyor, Ahrefs, Semrush, Search Console, Analytics, Gibi Araçların Tüm nimetlerinden yararlanın.

Backlink Analizi

Rakiplerinizin Almış olduğu linkleri Tespit ettikten sonra Bu aynaklardan, Kendi Sitenize Günde bir iki olacak şekilde link almaya başlayın, Tüm rakip linklerini aldıktan sonra, Kendiniz Kaynak araştırmaya başlayın.

İçerik Girme Sıklığı

İçeriklerinizi Vaktinize göre, Her gün bir içerik olacak şekilde de planlayabilirsiniz. haftada 3 içerik olacak şekilde de, Fakat Şunu yapmayın, 5 gün üst üste içerik girip, 1 ay hiç içerik girmemek, Mantıklı bir çalışma şekli değildir, Basta Nasıl Çalışma yapmaya başlarsanız hedefinize ulaşana kadar o çalışma şeklinden asla vazgeçmeyin.

1,116 total views, 24 views today

Etiketler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı