İç Seo Teknikleri

Teknik Seo Nedir?

Teknik Seo Site Kontrolleri Nasıl Yapılır?

Teknik site kontrolleriİÇ SEO ÇALIŞMASI KONTROLLERİ

Seo Uzmanlarının Hepsinin kullandığı, ve değerli bir konu olan Teknik Seo konusunda Sitenizi Analiz Etmeli ve izlemelisiniz. Aşağıda sayacağım konularda Seo işlemini geröekleştirdiğiniz siteden çok yararlı bilgiler elde edebilir, Bu verilen veriler doğrultusunda, Düzeltmeler yapmanız halinde, İnternet sitenizde İlerleme olduğunu fark edeceksiniz.

Konuyu Çok Fazla Uzatmadan, Hemen Teknik Seo’da yapılması gerekenleri Sıralamaya başlayalım.

Teknik Seo’da Dikkat edilmesi gereken, En önemli hususların başında kullanıcak araçlardan alınacak bilgileri doğru analiz ederek, Sonuca nasıl ulaşacağınızı iyi hesaplamanız gerekiyor.

 • Google Search Consola Web Sitenizi Ekleyiniz.

( Web Sitenizi Search Console’a Hem www lu bir şekilde ekleyin, hemde www olmadan ekleyin, Muhakkak iki doğrulama seçeneği ile doğrulayın. )

 • Tercih Ettiğiniz Url şeklini seçin. ( Site Ayarları kısmından Her iki Seçeneklede Sitenizin aynı şekilde görünmesini istediğinizi seçiniz ve kayıt edin.Uluslararası hedefleme : Sitenizin Hangi Konumu hedeflediğini ve hangi dili kullandığını kullandığını belirleyeceğiniz kısımdır. Es geçmeyiniz.

       Search Consolda dikkat edilmesi gereken noktalar :

 • HTML iyileştirmeleri: Bu Kısımda Sitenizin Dizine Eklenmeyen İçeriklerini sizin için listeler Google.

Başlık , Meta açıklamalar ve etiket olarak orada izleyebileceğiniz sayfaları sitenizden düzenleyiniz.

 • İç ve Dış Bağlantılar : Bu kısımda Sitenizin iç kısmında hedeflediğiniz linkleri, ve Sitenize Dışarıdan gelen bağlantıları görebilir, dış bağlantılar site dışı Seo İle alakalıdır. rakiplerinizin aldığı dış linkleri 3. kaynak bir siteden inceleyerek sizinkilerle karşılaştırabilir, açıklarınızı İnceleyebilirsiniz.
 • Google Manuel Yaptırımlar : Google Zaman Zaman Google Kurallarına uymayan ya da uygunsuz işlem yapan Websitelerine Cezalar verir. Bu cezalar sitenin açılmamak üzere kapanmasına kadar gider. Bu kısımdan herhangi bir uyarı ve ceza alıp almadığınızı takip edebilirsiniz.
 • Dizin Seçenekleri : Dizin Seçenkleri kısmından Sitenizin dizine eklenen ve eklenmeyen sayfalarını inceleyebilir. Manuel ekleyebilir, ya da kaldırabilirsiniz. Aynı linkin alt seçeneği olan Site Haritası kısmından Sitenizin Haritasını https://sizinsiteniz.com/sitemap.xml şeklinde ekleyebilirsiniz.

Daha Sonra Site Haritaları hakkında detaylı bilgi paylaşacağım. Tarama Hataları : Google’ın sitenizi tararken bulduğu hataları bu bölümde görebilirsiniz.Robot txt dosyası : Bu kısımda Sitenizin Robot.txt dosyanızı görebilir ve düzenleyebilirsiniz.

Teknik Site Kontrolleri

 Site Hızı Arttırma

Google son güncellemelerden sonra kullanıcı odaklı çalışmayı ön planda tutmaya başladığından bu yana . RankBrain kısmen Yapay zeka olan Algoritmanın ön planda tuttuğu bir başka konu ise sitenizin açılma hızı sayfa geçişlerinin hızlı olması gibi konular.

Yapılan araştırmalara göre sitenize gelen ziyaretçiyi ilk 5 sn . içerisinde etkilemeniz gerekiyor. ilk 5 saniye sonrasında bir çok kullanıcı sayfanızı terk ediyorsa. Bu sitenizin hızı ile de alakalı olabilir.

Sitenizin hızını Google PageSpeed Insights aracını kullanarak sitenizin hızını test edebilir gerekli iyleştirmeleri yapabilirsiniz.

Mobil Uyumluluk

bir başka önemli konu ise Web Tasarımınız ile ilgili. Web Sayfanızın Tüm Mecralarda Son Kullanıcıya hitap etmesi gerekiyor. Eğer Sİteniz Mobil Cihazları desteklemiyorsa, Bir an Önce AMP sistemini kullanarak Sitenizi Mobil Cihazları Destekleyecek duruma nasıl getiririm diye araştırma yapmaya başlamalısınız.

Profesyonel Seo Hizmeti Veren Tüm Seo Uzmanlarının çalışmaya başladıkları sitelerde ilk kontrolde baktıkları konulardan biridir. Mobil Uyumluluk, Son Kullanıcı için Çok Önemli bir konu olduğu için, Muhakkak Göz Önünde Bulundurulmalıdır.

Google Analytics Kullanın

Google Analytics Google’un bize sundığu en önemli nimetlerden biridir. Google Analytics kullanmanız. size ziyaretçi kitleniz hakkında geniş ve detaylı bilgi verir iken, Aynı zamanda lokasyon bilgisi de verir.

Google Analytics analizleri ile hedeflediğiniz kitleye ulaşmak için, neler yapmanız gerektiği konusunda bir yok haritası oluşturabilirsiniz kendinize. Gerçek zamanlı ziyaretçi özelliği ile an itibari ile, sitenizde bulunan ziyaretçi sayısını görebilirsiniz.

XML Site Haritaları / HTML Site Haritaları

Site Haritanız Gogle Tarafından İndexlenmenizi kolaylaştıran bir faydadır. Sitenizde muhakkak Bir site Haritası oluşturmalısınız. Google’ın Güncellemelerinde Zaman Zaman Site içerisinde içeriklere verdiği önem sırası değişmektedir. Bu sebeple bu değişiklikleri ya da Google’ın site haritanızda görmek istemediği bazı içeriklerin bağlantısını kaldırabilirsiniz.

Makale | İçerik Başlıkları

Makale ve İçerik başlıklarınızda olabildiğince içerik ile ilgili başlıklar seçmeli ve verebildiğiniz kadar detaylı bilgi vermelisiniz. Başlıklarınız Google Standartlarına göre 55 karakteri geçmemeli.

H Etiketi Kriterleri.

Sayfanızda H Kireterlerine uymanızın önemi çok fazladır. İç Seo ( Teknik Seo ) olarak adlandırdığımız çalışmada, İçeriğin içerisindeki başlıkları H1 – H2 – H3 diye sıralamalısınız, makaleniz uzadıkça bu sıralamaya sadık kalarak H6 ya kadar çıkabilirsiniz. bu önemli bir konudur.

teknikseo

Başlık Etiketleri Düzenleme

 • BAşlık Etiketleriniz Anahtar kelime Doldurma Yapmamalısınız!!!
 • Başlık Etiketlerini Aynı şekilde ve çok sık kullanmamalısınız, Her Sayfa İçin İçerigniz ile alakalı odaklanmış kelimeler seçmeye çalışın.
 • En çok yapılan yanlışlardan biri de firma isminizi çok fazla başlıkta kullanmak, Zorunlu kalmadıkça firma adınızı kullanmayın. kullanacaksanızda, başlığın son kısmında olmasına özen gösterin.
 • Başlığınızda Rakip siteleriniz ile, aynı başlıkları kullanmamaya çalışın, kopra içerik her zaman eksi puan getirir.
 • Ana Anahtar Kelimeniz Başlığınızda muhakkak olmalı.
 • Başlığınız en Fazla 50- 60 karakterden oluşmalı, daha uzun başlıklar google tarafından olumsuz algılanmaktadır. Özellikle RankBrain Algoritması siz, geriletebilir.
 • Makalenizin Başlığı ile Sayfanızın H! başlığı aynı olmamalı, Muhakkak Farklı Kelimeler deneyin.

Site Görselleri ve Önemi

Öncelikle Söylemek istediğim konu bütün görsellerinize görselde görünen, resim le ve görseli eklediğiniz sayfa’nın h1 başlığı ile olan bağlantısını Görselinizin “alt” etiketinde muhakkak yazın, Google Sizin Görselinizde resmin içeriğini anlayamadığı için, Sizin Belirlediğiniz Alt etiketi ile ilişkilendirecektir.

Görsellerle ilgili ikinci önemli husus ise, Sitenizin Hızlı çalışması ile alakalı aslında, Sitenizin Google Page Speed Oranını Yükseltmek için Görsellerinizi Muhakkak Boyutlarını düşürerek optimize ettiğinizden emin olunuz.

Amp Kullanımı

Web Sayfanızın Mobil Sayfalarını Hılzandırmak için, Konsolda AMP entegrasyonunu kullanmanız yeterlidir.

Sosyal Medya Entegrasyonu

Seo Çalışmaları daha öncede söylediğim gibi, Biraz daha Sosyal Alana kayar gibi olsa da, İlk Sayfadaki Web Siteleri Hala Altın Değerinde olmaya Devam ediyor. Sitenizdeki içeriklerin paylaşılmasını kolaylaştırmak sitenizin sesini daha kılay duyurabilmek için, Sosyal Medya da Paylaş butonlarınız muhakkak sayfalarınızda yer almalıdır.

Bir Seo Uzmanı Olarak, Arama Motorunda Yükselmeniz için Seo Danışmanlığı hizmeti almanız Firmanız için yapacağınız en doğru yatırım olacaktır.

Dofollow | Nofollow Link Kullanımı

Bu konuda Çeşitli bilgiler yer aldsada en stabil olanından bahsetmek isterim sizlere,

Dışarıdan gelen Nofollow Linkin Değeri olmadığını düşünür çoğu Seo Uzmanı ama Aslına Bakarsanız Değerlidir. Link Builder Yapınızda Dofollow linkleriniz en azından 3 te 1 i kadar Nofollow link Bulunmasını Gerektiğini Unutmayınız. Bir çok Meslektaşım, Şimdi bu nereden çıktı diye düşünebilir, Hemen Söylüyorum. Son Gözdemiz olan Rank Brain İlkelerinde yazan bir kural bu, Algoritma Teşhis etme konsunda BUnu Daha Sonra Sizlere Detaylı bir şekilde anlatacağım.

Aynı Şekilde Sitenizden Dışa Verdiğiniz Linkler de, Bir o kadar değerlidir. Sitenizden Dışarıya vereceğiniz linkleri NOFOLLOW olarak vermeye Özen Gösterin,

İç Link Kullanımı

Sitenizdeki yayınladığınız yazılar ya da sayfalar üzerinde iç linkleme ile birbirine bağlantılar verebilirsiniz. En Son baktığımda 250 iç bağlantıyı geçmemiz gerektiği ile ilgili Google Algoritmalarının Birinde kural vardı. hala geçerli midir. bilmiyorum ama, Kontrol ederek tekrar size bilgi vereceğim.

Web Sitesi Hata Kodları

Search Consolda hata veren sayfalrınızı içeriklerinizi bulabilirsiniz. En önemlilierden biri 404 hata kodudur. bu kodu aldığınız web sayfalarınızı acilen düzeltin. Ayrıca Sitenizde 301 kullanımından kaçınmayın. Diper Hata Kodları hakkında Yeni Bir Makale Yayınlayacapım. yayınlarımızı kaçırmamak için aşağıdan bültenimize abone olabilirisiniz.

Arama Sonuçlarında Hakettiğiniz yerde olmak istiyorsanız. Yapmanız Şey Çok Basit, Bizi Arayın Web Sitenizi ve Anahtar kelimenizi ve Lokasyonunuzla ilgili bir rapor çıkartalım size detaylı bilgi verelim.

Her Web Site Sahibi Arama Motorunda Üst Sıralarda Olmak İster, Fakat Bu işi maalesef uzmanlık ve deneyim gerektiren bir alan olmasından dolayı, bu çabaların %99’u boşa çıkmaktadır. Seo Çalışması kelimesinin içinde, o kadar çok fazla yapılması gereken iş ve işlem var ki bunları adım adım sizlerle beraber işleyeceğiz. Tek Yapmanız gereken, Burada okuduklarınızı uygulamak.

Arama Motoru Optimizasyonu, Kelimesini Önümüzdeki dönemde daha fazla duyacağımızdan eminim. Ülkemizde Şuan Sadece Metropollerde bulunan firmalar arasında çekişmede kullanılsa da zaman içerisinde hakettiği noktaya geleceğini umuyorum.

İzmir Seo Uzmanı, Cenk Yankı Zorlu.

967 total views, 15 views today

Etiketler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı